Kontakt Najdemto.cz

info blok levy

 

 

 facebookikona    instagramikona

LIBEREC

 

 

Liberec je statutární město na severu Čech a krajské město Libereckého kraje. Žije zde přibližně 105 tisíc obyvatel a je tak pátým největším městem České republiky (třetím v Čechách). Spolu se sousedním Jabloncem nad Nisou a okolními obcemi vytváří širší sídelní aglomeraci, sám katastr města obsahuje jako enklávu obec Stráž nad Nisou. Liberec je zakládajícím členem Euroregionu Nisa, od roku 2004 i jeho hlavním městem.

Město se pyšní mnoha významnými budovami a památkami. Snad nejznámější ze všech je hotel a vysílač na Ještědu.

Unikátní stavba vysílače na vrcholu Ještědu se stala dominantou Liberce i celého regionu. Již v roce 1876 byla na Ještědu postavena první pětimetrová dřevěná rozhledna, v roce 1889 ji nahradila další dřevěná rozhledna, která však musela být v roce 1902 pro špatný stav stržena. O pět let později byl na vrcholu Ještědu postaven horský hotel, jehož architektem byl Ernst Schäfer. Tento hotel však v roce 1963 vyhořel. V letech 1966–1973 probíhala stavba současného televizního vysílače, který byl postaven podle projektu arch. Karla Hubáčka. Stavba byla později oceněna prestižní Perretovou cenou Mezinárodní unie architektů - Ještěd získal titul Stavba století. Výška vysílače je 93 m. Na vrchol Ještědu vede kabinová lanovka. V přízemí je volně přístupný krytý vyhlídkový ochoz, pěkný výhled je také z restaurace nebo kavárny v patře. V dalších patrech je hotel.

Jedním ze symbolů města Liberec je novorenesanční budova liberecké radnice, která byla postavena v roce 1893 podle projektu vídeňského architekta F. Neumanna. Známá je její blízká podoba s radnicí ve Vídni. Budova je zdobena sochařskými díly Johana Friedela, Josefa Elsnera a Fritze Rutsche. Radniční věž je vysoká 65 m a je zpřístupněna návštěvníkům, kterým se z ní otvírá krásný pohled na celý Liberec. V roce 1968 se v Liberci zdvihl odpor proti okupaci ČR sovětskými vojsky, který si vyžádal 9 obětí. Pomník je umístěn na budově liberecké radnice a je stylizován do podoby části tankového pásu s otisky jmen obětí.

bannermotylek

 

774 805 683
607 316 390

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

 Grafické návrhy

Výroba webových stránek

Propagace regionálních firem

Copyright © 2019. regionem.cz