Kontakt Najdemto.cz

info blok levy

 

 

 facebookikona    instagramikona

MUKAŘOV

 

 

Obec Mukařov se nachází v okrese Praha-východ, kraj Středočeský. Rozkládá se sedm kilometrů východně od města Říčany. Žije zde přibližně 2 700 obyvatel. Součástí obce jsou i vesnice Srbín a Žernovka.

 

Dominantu obce tvoří kostel Nanebevzetí Panny Marie, jenž je poprvé zmiňován již ve 14. století. Později byl nějakou dobu v rukou utrakvistů a připojen ke Kostelci nad Černými lesy. Za třicetileté války byl kostel i s obcí vypálen Švédy a zanikla místní fara. Roku 1790 však byla zřízena lokálie, která byla roku 1855 povýšena na faru.

V Mukařově není jen významná architektonická památka, ale působilo zde a žilo také několik významných osobností. Zřejmě k nejznámějším patří herec Theodor Pištěk starší a jeho syn, malíř a výtvarník Theodor Pištěk mladší. Mezi dalšími jmenujme arcibiskupa a bojovníka proti fašismu i komunismu Josefa Berana, spisovatele a scénáristu V. P. Borovičku či českého komunistického politika Miroslava Štěpána. Nezastupitelné místo v dějinách vsi má také básník, novinář a spisovatel Xaver Tejřov, zakladatel Sokola Miroslav Tyrš a český cyklista století Jan Veselý.

logo

 

774 805 683
607 316 390

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

 Grafické návrhy

Výroba webových stránek

Propagace regionálních firem

Copyright © 2019. regionem.cz