Středočeský kraj leží uprostřed Čech. Kraj zcela obklopuje hlavní město Prahu a sousedí téměř se všemi českými kraji kromě Karlovarského a moravských krajů.Sever a východ je rovinatý, na jihu a jihozápadě převládají vrchoviny. Nejvyšším bodem území je vrchol brdských hřebenů Tok (865 m n. m.) v okrese Příbram, nejnižším bodem je řečiště Labe (153 m n. m.) v okrese Mělník.
Území kraje se dělí na 12 okresů s 10 okresními městy.
Středočeský kraj má kromě Prahy nejhustší, ale také nejpřetíženější dopravní síť v republice.
Pro Středočeský kraj je charakteristická rozvinutá zemědělská i průmyslová výroba. Zemědělská výroba těží z vynikajících přírodních podmínek v severovýchodní části kraje, kraj vyniká hlavně rostlinnou výrobou, pěstováním pšenice, ječmene, cukrovky, v příměstských částech pěstováním ovoce, zeleniny a květin.
Na území Středočeského kraje se nachází množství významných historicky cenných památek a několik chráněných krajinných oblastí. Největší koncentrací památek se vyznačuje město Kutná Hora, které bylo zapsáno do Seznamu světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO.
Nejcennější přírodní oblast kraje představuje CHKO Křivoklátsko, která figuruje na seznamu biosférických rezervací a která je jedním ze dvou adeptů na vyhlášení nového národního parku. Mezi další významné oblasti patří CHKO Kokořínsko, Český kras, Český ráj a Blaník. Dalšími přírodně zajímavými oblastmi jsou Brdy, kde byl v roce 2009 vyhlášen přírodní park „Hřebeny“, a Džbán.
Mezi národní kulturní památky nacházející se ve Středočeském kraji se řadí významný románský kostel sv. Mikuláše ve Vinci, románský kostel sv. Jakuba v Jakubu u Kutné Hory, původně raně gotický hrad Český Šternberk, kostely sv. Václava a sv. Klimenta ve Staré Boleslavi, zámek Mnichovo Hradiště, městské opevnění v Kouřimi, hradiště a keltské oppidum Závist, chrám sv. Barbory v Kutné Hoře, empírový zámek Kačina, kostel Panny Marie s klášterem Svatá Hora nad Příbramí, Vlašský dvůr v Kutné Hoře, Sázavský klášter, zámek Březnice, kostel Nanebevzetí Panny Marie ve Staré Boleslavi, kostel sv. Bartoloměje v Kolíně, původně gotický hrad, nynější zámek Žleby, hrad Kokořín, Přemyslovské hradiště Levý Hradec, Památník Lidice, zámek Konopiště, slovanské hradiště Slavníkovců Libice, hrad Křivoklát, slovanské hradiště Budeč, zámek Veltrusy, zámek Hořovice, zříceniny hradů Žebrák a Točník, hrad Karlštejn a socha sv. Petra ze Slivice z doby kolem roku 1395. Všechny výše jmenované památky jsou hojně navštěvovány turisty a tvoří historické dominanty středních Čech.