Kontakt Najdemto.cz

info blok levy

 

 

 facebookikona    instagramikona

CHOTĚBOŘ

 

 

Chotěboř je město v okrese Havlíčkův Brod v Kraji Vysočina, 14 km severovýchodně od Havlíčkova Brodu. Východně od Chotěboře teče řeka Doubrava. Rozkládá se (vč. místních částí) na 5 405 hektarech v nadmořské výšce 515 m n. m. Žije zde přibližně 9 200 obyvatel. Historické jádro města je městskou památkovou zónou.

 

Nejvýznamnější památkou města Chotěboř je raně barokní zámek, který nechal vystavět Vilém Leopold hrabě Kinský z Wchynic a Tetova na konci 17. století. Zámek je tvořen obdélnou čtyřkřídlou budovou s malým dvorem. Jižní průčelí, obrácené do parku, má terasu se dvouramenným schodištěm, s kuželkovými pískovcovými balustrádami. Nejdříve však nechal vybudovat kapli Nejsvětější Trojice, kterou zdobí bohatá štuková a fresková výzdoba. Po vystřídání dalších majitelů zámku získal panství v roce 1836 svobodný pán Jan Josef Dobrzenic sňatkem s Marií Wanczurovou z Rzehnic, dědičkou vymírajícího českého rodu. Současným majitelem zámku je Jan Josef (hrabě) Dobřenský z Dobřenic.

Po požáru v roce 1927 zámek získal svůj typický prvek - zvoničku.

Zámek je obklopen anglickým parkem, v němž se nacházejí četné vzácné dřeviny, jako zerav východní, liliovník tulipánokvětý, javor červenolistý atd.

V současné době v zámku sídlí městské muzeum, které kromě expozicí nabízí také možnost pořádat svatební obřady v barokním sále zámku.

Nejstarší památkou města Chotěboř je kostel sv. Jakuba Většího, který se pyšní cínovou křtitelnicí z roku 1524.

Na náměstí nalezneme několik historických měšťanských domů, například pozdně barokní dům čp. 194, budovu staré radnice a mariánský sloup z roku 1890. Původní barokní sloup z roku 1700 byl přesunut do parku.

Dalšími památkami jsou kaple sv. Anny z roku 1902, od níž je krásný výhled na Želené hory, pseudogotická kaple Povýšení sv. Kříže, sloup se sochou Panny Marie, myslivna Liboháj a několik pomníků – Ignáta Hermana, obětem válek či padlých 5. 5. 1945.

Po červené turistické značce lze z Chotěboře dojít k téměř neznatelným zbytkům středověkého hradu Sokolov, zvaného také Sokolohrady, který najdete na vysoké skále nad romantickým údolím Doubravy.

bannerapetit

 

774 805 683
607 316 390

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

 Grafické návrhy

Výroba webových stránek

Propagace regionálních firem

Copyright © 2019. regionem.cz