Kontakt Najdemto.cz

info blok levy

 

 

 facebookikona    instagramikona

KOŽLANY

 

 

Jsou město severovýchodně od Kralovic v okrese Plzeň-sever v Plzeňském kraji. Pod Kožlany spadají čtyři vesnice: Hedčany, Dřevec, Buček a Hodyně.

 

Historie Kožlan se začíná psát pravděpodobně za doby Přemysla Otakara I., který zde nechal postavit lovecký dvorec. Později Kožlany od královské komory koupil plaský cisterciácký klášter, ale již v roce 1238 získal Václav I. ves zpět výměnou za ves Žihli.

Na začátku roku 1924 bylo město přejmenováno z Kozlany na Kožlany.

 

Kostel sv. Vavřince

Kostel stojí v dominantní poloze ve východní, původní části městečka. Postaven byl pravděpodobně v letech 1240-50 za vlády krále Václava I. Poprvé je připomínán v roce 1283, kdy se stal farním kostelem. V roce 1430 byl kostel zničen Tábority a opravy se dočkal až za pánů Týřovských. V roce 1571 byl kostel opravován a po opravě zůstal zachován jen presbytář a zdi v základech. V roce 1769 kostel vyhořel a byl následně barokně přestaven. Další požár hrozil 1. července, kdy do kříže na věži uhodil blesk. Ačkoliv se samotný elektrický výboj zastavil a roztříštil o největší z bání věže, dokázal zahřát kovové části konstrukce věže natolik, že asi po 8 minutách začaly nad báň stoupat malé obláčky a po další chvíli první plameny. Věž kostela byla však rychle uhašena.

 V obci a okolí vznikla naučná stezka, která Vás provede po všech důležitých místech ve městě a jeho okolí. Stezka mapuje důležité historické, architektonické a přírodní památky.
Zde naleznete popis jednotlivých míst, kterými stezka prochází, fotografie ale nenahradí krásnou procházku, kterou Vám stezka nabízí.

bannerspravka

 

774 805 683
607 316 390

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

 Grafické návrhy

Výroba webových stránek

Propagace regionálních firem

Copyright © 2019. regionem.cz