Kontakt Najdemto.cz

info blok levy

 

 

 facebookikona    instagramikona

OPAVA

 

 

Opava  je statutární město v Moravskoslezském kraji. Leží v Opavské pahorkatině na řece Opavě a žije zde přibližně 56 tisíc obyvatel. Původně byla centrem Opavského knížectví a v letech 1742 až 1928 hlavním městem rakouského, resp. českého Slezska se zemskými úřady.

Sídlí zde Zemský archiv, Slezské zemské muzeum, Slezské divadlo nebo Slezská univerzita, významnými památkami jsou např. konkatedrála Nanebevzetí Panny Marie, kostel svatého Vojtěcha, radnice Hláska nebo kaple svatého Kříže. Každoročně se ve městě koná festival Bezručova Opava.

Farní kostel a konkatedrála Nanebevzetí Panny Marie (ostravsko-opavská diecéze) - monumentální trojlodní cihlová stavba, která představuje nejcennější památku Opavy.

Kaple sv. Kříže, národní kulturní památka – tzv. Švédská kaple byla založena knížetem Přemkem I. Opavským v roce 1394 jako zádušní svatyně. Kaple je jedinečným dokladem gotické cihlové architektury, je postavena na jen výjimečně užívaném půdorysu oktogonu. Na kapli se postupně začal projevovat zub času, a tak bylo přistoupeno ke generální opravě, kterou inicioval farář J. Pazderka a kaplan A. Gruda. Právě tehdy byly pod starší omítkou nalezeny pozůstatky někdejší nástěnné malby.

Městská věž Hláska zvaná též Hodinářská věž stojí na Horním náměstí a dnes v jejích prostorách sídlí magistrát a kavárna. Ale již v roce 1327 tyto prostory sloužily coby obchodní centrum města, když zde sídlily různé obchodní komory – obchodníci zde skladovali a prodávali zboží. Rovněž se zde nacházela městská váha a od roku 1582 také pekařské lávky. V prvním patře zasedala městská rada a soud.

Sobkův palác je postavený Karlem Josefem Ragojským z Rohožníku v roce 1730 v centru Opavy. Dům je ukázkou feudálního sídla, které si ve středu města vybudovala šlechta. Druhým majitelem domu byl Maxmilián Jindřich Sobek z Kornic (císařský tajný rada a komoří, dvorský sudí knížectví lehnického a od roku 1763 slezský zemský prezident), po němž nese stavba dodnes jméno.

Blücherův palác postavil v roce 1737 Jiří Rudolf Wipplar a dům sloužil jako přechodné sídlo šlechtice při jeho pobytu v Opavě. Roku 1832 se majitelem domu stává Gebhard II. Blücher z Wahlstadtu. Od 2. poloviny 19. století Blücherové přestali svůj palác obývat – v přízemí byly roku 1883 vybudovány obchody a patro bylo přestavěno na nájemní byty. Rodina o něj však v té době příliš nepečovala a dům začal chátrat. Dnes dům vlastní přírodovědné oddělení Slezského zemského muzea a plánuje investovat do rekonstrukce.

Palác Razumovských je palác s čestným dvorem v Opavě na Nádražním okruhu. Byl postaven v letech 1891–1893 pro rodinu ruských šlechticů Razumovských, kteří vlastnili v blízkém okolí statky. Autorem projektu byl významný vídeňský architekt Ludwig Tischler, sochařská výzdoba je dílem Johanna Müllera. Od roku 2010 v něm sídlí ředitelství Slezského zemského muzea.

Evangelický kostel v Lidické ulici – Základní kámen byl položen v roce 1896 a roku 1989 byla stavba z červených cihel v novogotickém slohu se secesními detaily ukončena. Kostel postavil arch. Julius Lundwall a dnes zde sídlí Zemský okresní archiv.

baner slezska zahradkabarva

 

774 805 683
607 316 390

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

 Grafické návrhy

Výroba webových stránek

Propagace regionálních firem

Copyright © 2019. regionem.cz