Kontakt Najdemto.cz

info blok levy

 

 

 facebookikona    instagramikona

KAMENIČKY

 

 

Obec Kameničky se nachází v okrese Chrudim, kraj Pardubický. Žije zde 793 obyvatel. Obec leží v nadmořské výšce 625 m v pramenné oblasti řeky Chrudimky, která je páteřním tokem celého mikroregionu Hlinecko.

Mezi nejvýznamnější pamětihodnosti obce Kameničky patří kostel Nejsvětější Trojice. V areálu kostela, který je památkově chráněn, se nachází několik památek, jež jsou zapsány v seznamu kulturních nemovitých památek:

západně při cestě do kostela, před hrobem P. Josefa Parduse – prvofaráře v Kameničkách, je socha sv. Floriána v typickém postoji. Socha vznikla v roce 1779.
na východní straně cesty ke kostelu stojí socha sv. Jana Nepomuckého z roku 1723 od sochaře Jana Dewotyho.
před vstupní branou do kostela je umístěn kamenný kříž s reliéfem Madony. Kříž se sochami sv. Floriána a sv. Jana Nepomuckého tvořil původně jeden celek.
západně od vstupních schodů ke kostelu se nachází památník obětem 1. světové války. Jde o dílo akademického sochaře Karla Lidického z Hlinska. Památník tvoří socha raněného vojáka v nadživotní velikosti. V roce 1999 byl k tomuto památníku přemístěn i památník obětem druhé světové války, který tvoří žulová deska s osazenou kovovou deskou s textem.
Dále se v obci nachází památkově chráněný dům – Zdražilův statek, památkově chráněný dům – Brázdův statek, Myškův dům, Kubíčův dům a fara, ve které dnes funguje galerie a knihovna.

Nad obcí Kameničky se nachází přírodní rezervace Volákův kopec se zatopeným žulovým lomem a přírodními rašelinnými loukami, kde se nachází spousta chráněných rostlin a živočichů.

bannerruzovykvet

2021 08 25 144117

 

774 805 683
607 316 390

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

 Grafické návrhy

Výroba webových stránek

Propagace regionálních firem

Copyright © 2019. regionem.cz