Kontakt Najdemto.cz

info blok levy

 

 

 facebookikona    instagramikona

SMEČNO

 

Smečno je malé město ve Středočeském kraji, 7 km severozápadně od Kladna a 6 km jihozápadně od Slaného. Žije zde přibližně 2 000 obyvatel.

Nejstarší zmínka pochází z roku 1252, kdy se jako majitel zdejší tvrze připomíná vladyka Boleslav ze Smečna (Bolezlav de Zmecen).

Centrum Smečna je chráněno jako městská památková zóna.

Ve Smečnu se nachází zámek, který byl původně gotickým hradem, přestavěným na renesanční zámek v 80. letech 16. století se středně velkým anglickým parkem. Interiér není přístupný, objekt slouží jako sociální ústav pro ženy. Cenná barokní oranžérie od K. I. Dientzenhofera v parku pak slouží jako sociální ústav pro muže. Volně je přístupný pouze park.
Další památkou je sousoší Nejsvětější Trojice z roku 1744 od Ignáce Platzera stojí mezi kostelem a zámkem. Socha sv. Jiří, zabíjejícího draka, z 18. století na sloupu na náměstí.

Zajímavostí je i objekt lehkého opevnění vz. 37 - vzácně dochovaná pevnůstka tzv. pražské čáry předválečného československého opevnění stojí u zadní (západní) zdi zámeckého parku. Betonový bunkr za německé okupace zachránila před vyhozením do povětří obava z poškození blízkého zámku. U objektu jsou vystaveny ukázky vojenské techniky (tanky, zátarasy).Za zmínku stojí i Budova děkanství - pozdně goticko-renesanční rozlehlá stavba s vysokými jednoduchými štíty. Uvnitř jsou vzácné renesanční malované trámové stropy a též malby. Budova se nachází naproti zámku a kostelu. Není veřejnosti přístupná.

banerbufiteksmecno

 

774 805 683
607 316 390

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

 Grafické návrhy

Výroba webových stránek

Propagace regionálních firem

Copyright © 2019. regionem.cz