Kontakt Najdemto.cz

info blok levy

 

 

 facebookikona    instagramikona

KLADRUBY

 

 

Kladruby jsou městem v západních Čechách, v okrese Tachov. Nacházejí se 30 km západně od Plzně a 5 km jižně od Stříbra. Kladruby se nacházejí v nadmořské výšce cca 400 m n. m. na řece Úhlavce. Výměra obce je celkem 48,6 km². PSČ pošty Kladruby je 349 61. Žije zde přibližně 1 600 obyvatel.

Ačkoliv v současné době nejsou Kladruby příliš známým a významným sídlem, ve středověku byl jejich význam podstatně větší – především díky benediktinskému klášteru, který stojí na okraji obce. Kladruby byly až do roku 1960 městem, od 12. dubna 2007 jim byl status města opět udělen.

Benediktinský kladrubský klášter byl založen v roce 1115 Vladislavem I. Tento český vladař je přímo v klášteře i pochován a je tak jedním z malá českých knížat pohřbených mimo Prahu. O založení kláštera se zmiňuje i Kosmas ve své Kronice české.

Je velice pravděpodobné, že obec Kladruby existovala již několik desítek let před založením kláštera. Neexistuje žádná písemná zmínka o obci z tohoto období, archeologické průzkumy nedaleko současného hřbitovního kostela (v místech, kde se původně Kladruby rozkládaly) nenalezly ani žádné pozůstatky starší než 13. století, s výjimkou základů románského kostela sv. Petra a Pavla. Každopádně existence obce Kladruby je jednoznačně prokázána v zakládací listině kláštera, která se ovšem nezachovala v originále, nýbrž pouze v opisu z roku 1197. V téže listině je první zmínka o řadě dalších vesnic, které jsou zde buď uváděny jako majetek kláštera, nebo naopak pro svoji výlučnou polohu (při zemské stezce) jsou z majetku kláštera vyňaty. Klášter tak obdržel většinu území mezi řekami Mží a Mžicí (dnešní Úhlavkou), což odpovídá asi čtvrtině současného okresu Tachov.

Kladrubský klášter se stal druhou nejnavštěvovanější památkou v kraji, po zámku Kozel. V klášteře nyní existují dvě prohlídkové trasy - trasa „zámecký charakter" a trasa „klášterní charakter". Připravuje se třetí trasa, která by měla procházet starou školou a hospodářskými budovami. Součástí objektu je i depozitář Památníku národního písemnictví.

Kladrubskému náměstí vévodí kostel svatého Jakuba, původně gotický, v dnešní podobě z let 1772-1779. První zmínka o něm je z roku 1396, kdy byl připomenut jako filiální ke kostelu sv. Petra, jenž stával v místech nynějšího hřbitova do roku 1796. Kostel sv. Jakuba byl poškozen v době husitských válek a pak ještě požárem r. 1711. V roce 1722 se propadl strop a po té byl celý kostel přestavěn. V roce 1792 byl povýšen na farní. Brzy nato byl zrušen hřbitov, který se u něho nacházel.

Mariánský sloup byl postaven r. 1701 a původně stával blíže ke kostelu. Je zhotoven v barokním stylu z pískovce. Na vrcholku je soška Panny Marie s mečem v prsou. Na úzkém čtyřbokém sloupku jsou reliéfy ze všech stran symbolů umučení. Na spodním podstavci je nápis IHS, tři hřeby, kladívko a zednická lžíce s monogramy jeho tvůrců AZ a MZ. Německý nápis v překladu zní: "R. 1701 se vší útěchou vás požehnává ke svornosti, věrnosti a lásce.

Kostel sv. Petra na místním hřbitově pochází z roku 1884. Byl vystavěn místo původně románského kostelíka, zbořeného v roce 1796.

banercukrkladruby

 

774 805 683
607 316 390

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

 Grafické návrhy

Výroba webových stránek

Propagace regionálních firem

Copyright © 2019. regionem.cz