Kontakt Najdemto.cz

info blok levy

 

 

 facebookikona    instagramikona

MŠEC

 

 

 

 Městys Mšec (dříve též Kornhaus) se nachází v okrese Rakovník ve Středočeském kraji, přibližně 5,5 km severně od Nového Strašecí a 14 km západně od Slaného. Žije zde 908 obyvatel. Součástí městyse je i drobná osada Háj se zhruba 30 obyvateli, vzdálená 1,5 km východním směrem.

První písemná zmínka pochází již z roku 1316. Dle dochovaných záznamů se však můžeme domnívat, že ves zde stála dávno před tímto datem.

K dominantám obce patří zámek Mšec, kostel sv. Kateřiny, kaple sv. Jana Nepomuckého a zdejší fara.

Místní zámek nechal v roce 1613 vystavět Matyáš Štampach ze Štampachu, hejtman kraje slánského. Jako místo pro stavbu svého sídla vybral pozemek bývalé tvrze. Roku 1675 byl Dominikem Spinetou upraven. Poté byl ještě několikrát rekonstruován a dále přestavován.

Za návštěvu také stojí nedaleké trosky tvrze Ostrov. Jedná se o stavbu, která zanikla již v 15. století, ale kde stála je pořád patrné.

 Městys je ze severní strany obklopen půlkruhem lesů, je rozložen v mírném, k jihu obráceném svahu širokého údolí potoka Loděnice (Kačáku). Na tomto potoce a několika jeho drobných přítocích se v jižním a jihozápadním sousedství Mšece nachází soustava rybníků, z nichž na katastru městyse největší nese jméno Červený, z dalších jmenujme rybníky Mlýnský, Pilský, Vítovský a Jopát.

V současnosti městys nabízí svým občanům veřejný vodovod, poštu, kulturní sál, dětské hřiště, mateřskou a základní školu.

Ke kulturnímu dění přispívá místní Sbor dobrovolných hasičů a knihovna. Pro místní, ale i turisty je zde k dispozici ordinace lékaře.

bannersekac

 

774 805 683
607 316 390

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

 Grafické návrhy

Výroba webových stránek

Propagace regionálních firem

Copyright © 2019. regionem.cz